Everything in the world costs $4

World Costs

It’s true! I went grocery shopping this week and a lot of the items I picked up cost $4:

cereal
cheese
milk
It was strange to see all those multiples of 4 getting rung up at the cash register. Went to the pharmacy, and found the same thing:

a pack of soap, $4
vitamin supplement on sale, $4
2 toothbrushes on sale, $4
Have you ever noticed things like this in your shopping travels?

Everything in the world costs $4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top